پیش از اینکه بخواهیم برنامه ریزی را انجام دهیم، باید بدانیم که تنها خودمان هستیم که می توانیم به بهترین شکل ممکن برای خود برنامه ریزی کنیم. برای اینکه هیچ کسی نمی تواند مثل خودمان، ما را بشناسد.

برنامه‌ریزی حرفه‌ای برای درس خواندن

هر سال با نزدیکی به زمان امتحانات به این فکر می افتیم که برای این دوره از تحصیل خود برنامه ریزی امتحانی داشته باشیم و این دوران را با خوبی و خوشی پشت سر بگذاریم. اما اینکه راهکار موفق برای برنامه ریزی امتحانات چیست و چگونه باید یک برنامه ریزی حرفه ای و صحیح برای این دوره داشت.

مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای مطالعه‌، سخت به نظر می‌رسد. مخصوصا خواندن بخش‌هایی که به مرور بیشتری نیاز دارند. یکی از راه‌های مطمئن برای موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه‌‌ ریزی درسی منسجم است. نه تنها باید درس‌ها و موضوعات آموزشی مربوطه رو اولویت بندی کنیم، بلکه باید سایر مسئولیت‌ها و مواردی همچون، خانواده، دوستان و سرگرمی‌ها رو هم در نظر بگیریم.

همه‌ی موضوعات و درس‌هایی که باید مطالعه کنی رو لیست کن

شاید اولین قدم در ایجاد برنامه، این باشه که لیست همه‌ی کارها و درس‌هایی که باید بخونی رو تهیه کنی. تعهدات خود و کار‌هایی که باید انجام بدی رو، روی کاغذ بیاری، می‌تونی ایده‌ی بهتری برای شروع کارهات داشته باشی. اگه امتحان خاصی در چند روز آینده داشته باشی، بهتره اول مطالعه‌ی اونو در اولویت داشته باشی.

کارهایی که برای هر درس و امتحان قراره انجام بدین رو بسنج

حالا که همه‌ی درس ها و موضوعاتی رو که باید انجام بدی رو لیست کردی، مرحله بعدی اینه که کارهایی که برای هر درس انجام بدی رو باید بسنجی و در ذهنت داشته باشی و یا بنویسی.

از اونجایی که در طول هفته تعهدات زمانی داری و باید وقت‌های خاصی در کلاس (آنلاین و یا حضوری) یا جاهای دیگه باشی، بنابراین یه مدت زمان خاص و محدودی رو برای درس‌خوندن موضوعات مختلف خواهی داشت.

لیست کارهات رو اولویت بندی کن

بعد این که لیست درس‌ها و کارها و امتحان‌هایی که باید بخونی رو نوشتی و کارهایی که برای هر کدوم باید انجام بدی رو تنظیم کردی، لیستت رو اولویت بندی کن. اگه کلاس درس‌هایی که داری رو بر اساس اهمیت رتبه بندی کنی، این بهت کمک می کنه تا بدونی به کدوم درس‌ها باید بیشتر وقت اختصاص بدی.

-به هر کدوم از درس‌هات یه شماره‌ای اختصاص بده. مثلا اگه برای ریاضی بیشترین وقت رو نیاز داری بهش عدد یک رو اختصاص بده و برای درس تاریخ که زمان کمی باید روش وقت بذاری، نمره‌ی ۵ رو اختصاص بده.

  • حتما به میزان سختی درس یا امتحانت توجه کن.
  • به مقدار زمانی که برای خوندن نیاز داری، توجه داشته باش.
  • حواست به مقدار وقتی که باید مباحث رو مرور کنی، هم باشه.

زمان و وقت در دسترس خودت در طول هفته رو به واحد‌های زمانی مختلف تقسیم کن

قبل از این که بخواهی شروع کنی باید ، اوقات در دسترس خودت در طول هفته رو به واحد‌های زمانی مختلف تقسیم کنی، بعد این کار می‌تونی هر کدوم از این واحد‌ها رو به درس خاصی اختصاص بدی.

-راه حل برای ایجاد برنامه مطالعاتی اینه که در هر روز، همون ساعت هایی که درس می‌خونی، فرداش هم همون ساعت ها درس بخونی. به این روش یه برنامه‌ای خواهی داشت که به راحتی تو ذهنت می‌مونه و نیازی به چک کردن در هر روز نخواهی داشت.

به این طریق یه عادت درس خوندن مثبتی خواهی داشت.

-بررسی کن که آیا ساعت هایی در روز های هفته که کلشو میتونی درس بخونی رو می‌تونی داشته باشی یا نه. برای مثال شاید سه شنبه و پنجشنبه‌ی هر هفته، وقتت آزاد باشه. سعی کن برنامت رو براساس این زمان‌ها تنظیم کنی.

-واحد‌های زمانی برای درس خوندن را برمبنای روش پومودور تقسیم بندی کن
-این واحد‌های زمانی رو برای کل وقت در دسترس خودت ایجاد کن.
-اگه یه مقدار زمان خاصی رو قبل از امتحان در دسترس داری ، یک برنامه زمانی دوسه روزه به جای هفته برای خودت داشته باش.

برای کار‌های غیردرسی هم زمانی رو درنظر بگیر

زمانی که واحد‌های زمانی رو به درس‌های مختلف اختصاص می‌دهید، در نظر داشته باش که مقداری از وقتت رو برای خانواده و دوستات و بقیه کارهات، نگه داری. زیرا تو وقتی در درس خوندنت موفق خواهی شد که یه تعادل متناسبی بین زندگی شخصی و زندگی تحصیلیت داشته باشی.

-مقداری وقت برای کار‌هایی که قابل برنامه ریزی نیستند، در نظر بگیر. برای مثال تولد مادربزرگت، مهمونی خانوادگی و یا قرار ملاقات با پزشک.
-برخی از واحد‌های زمانی رو به کار‌هایی متفرقه مثل ایسنتاگرام و… اختصاص دهید
-وقت کافی برای خواب، استراحت و ورزش کردن داشته باش.
-اگه قبل یه امتحان خاصی، وقت محدودی برای درس خوندن داری، کارهای متفرقه خودت را کنسل کن

واحد‌های زمانی مختلفی که در نظر گرفتی رو پر کن

وقتی که این واحد‌های زمانی رو روی یه کاغذ ترسیم کردی، و می دونی که چیا رو باید برنامه‌ریزی کنی. هر کدوم از درس ها رو در یک بخش بنویس. این باعث نگه داشتن تو در مسیر میشه. خوندن درس‌ها و جزوه‌ها و کتاب‌های درسی رو در جدول سازمان‌دهی کن و بعد از انجام دادن هر بخش در کنارش یک علامت تیک بزنید.

  • از یک برنامه ریز روزانه، برای زمان بندی و کشیدن واحد‌های زمانی، استفاده کن.
  • برنامه‌ درسی‌ت رو روی گوشی هوشمندت هم میتونی داشته باشی.
  • بار اول فقط برای یک هفته برنامه‌ریزی کن، تا وقتی که متوجه بشی که آیا برنامت خوب پیش میره یا نه.
  • روش درس خوندنت رو موقع امتحانای نزدیک، اولویت‌بندی کن. قبل یه امتحان خاص بیشتر واحد‌های زمانی رو به مطالعه برای همون درس اختصاص بده.
  • درس‌هایی که تو اون‌ها ضعیفی یا وقت بهش اختصاص نمیدی رو ، اولویت بندی کن تا توجه بیشتری بهشون داشته باشی.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست